szkoła    
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY - 23 maja 2025 r., godz. 9:30 - 13.30    
A A A

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.
Ten pierwszy dzień bez papierosa, to może być właśnie czwartek - 19 listopada.
Palenie tytoniu w Polsce, to poważny problem społeczny. Przynosi szkody zdrowotne i straty ekonomiczne. Raport z lutego 2008 roku WHO M-POWER wskazuje, że każdego roku, palenie tytoniu zabija 5,4 mln osób na świecie.
Obecnie w Polsce pali około 29% dorosłej populacji (9 mln ludzi). Problem w większym stopniu dotyczy najbiedniejszych i niewykształconych Polaków, którzy palą znacznie częściej niż osoby bogatsze z wyższym wykształceniem. Polacy, obecnie rzadziej też podejmują próby zerwania z nałogiem.
Palenie tytoniu dotyczy również dzieci i młodzieży. Niektórzy z nich po pierwszego papierosa sięgnęli przed ukończeniem 10 roku życia.
Poważnym problemem jest zjawisko biernego palenia. W miejscach pracy dym tytoniowy wdycha 19% niepalących Polaków, zaś w środowiskach domowych 25%.
Bierne palenie naraża zdrowie 4 mln polskich dzieci, przy których pali się w domu i miejscach publicznych.
Palenie tytoniu prowadzi do uzależnienia w wymiarze psychicznym (nawyk wykonywania pewnych czynności w określonych sytuacjach) oraz fizycznym (organizm potrzebuje substancji chemicznej zawartej w papierosach, jest to nikotyna). Do głównych objawów zespołu uzależnienia od tytoniu zaliczamy:
• silna potrzeba używania tytoniu;
• trudności kontrolowania tego zachowania;
• uporczywe używanie tytoniu wbrew szkodliwym następstwom;
• przekładanie używania tytoniu ponad inne zajęcia i zobowiązania;
• występowanie objawów zespołu abstynencyjnego
Wskaźnikami uzależnienia, są:
· budzenie się w nocy „na papierosa”;
· zapalanie papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu;
· palenie dużej liczby papierosów dziennie.
Spalanie tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym, w wyniku którego powstaje prawie 4000 związków chemicznych, w tym aż 40, to substancje rakotwórcze min. tlenek węgla – czad; aceton – rozpuszcza tkankę łączną, polon – substancja radioaktywna, arsen – silna trucizna, amoniak – rozpuszczalnik, chlorek winylu – używany do produkcji plastiku, cyjanowodór – gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych.
Dym tytoniowy niszczy zdrowie, może być przyczyną choroby oczu – katarakty, udaru mózgu, rozedmy płuc, zawału serca, choroby żołądka i dwunastnicy, nowotworów nerek, krtani i trzustki, powoduje częste infekcje dróg oddechowych.
Obliczono, że palenie 10 papierosów dziennie, skraca życie o cztery i pół roku.
Dlatego, warto rzucić palenie, a jesienna kampania antytytoniowa pod hasłem „RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”, może być dobrą okazją do podjęcia takiej próby:
Pomoc w leczeniu uzależnienia można uzyskać u lekarza rodzinnego, a także w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, tel. 0 801 108 108.
http://jakrzucicpalenie.pl/materialy-do-pobrania

opracowanie: opiekun SZK PCK/HDK