Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: technik żywienia i usług gastronomicznych
Zawód technika żywienia i usług gastronomicznych stwarza szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej. Technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do organizacji i prowadzenia produkcji w zakładach gastronomicznych. Potrafi sporządzić plan produkcji, kalkulację oraz produkcję wszystkich potraw i posiłków. Dokonuje organoleptycznej oceny jakości produktów i wyrobów gotowych, potraw i napojów pod kątem ich zgodności z przepisami kulinarnymi. Pobiera próbki potraw i napojów do badań laboratoryjnych. Nadzoruje przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz bhp w placówkach gastronomicznych. Organizuje i nadzoruje obsługę konsumentów, pracę magazynu oraz prace w dziale produkcyjnym, takie jak: odbiór jakościowy surowców i towarów, magazynowanie, obróbka wstępna, obróbka termiczna, wykończenie, dekorowanie i ekspozycja potraw. Rozlicza produkcję zakładu gastronomicznego. Obsługuje maszyny i urządzenia gastronomiczne (urządzenia chłodnicze, grzewcze, mechaniczne i służące do obsługi konsumenta).
Po ukończeniu kształcenia absolwent danego typu szkoły kształcącej w zawodzie technik usług gastronomicznych może być zatrudniony w zakładach i placówkach prowadzących działalność gastronomiczną (hotele, restauracje, bary), a także na stanowiskach administracyjnych. Może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych.
Realizowane kształcenie zawodowe:
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 750 godzin:
- podstawy technologii gastronomicznej,
- zasady żywienia,
- technika i bezpieczeństwo w gastronomii,
- planowanie i organizacja usług gastronomicznych,
- działalność gospodarcza w gastronomii,
- język angielski w branży gastronomicznej.
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 750 godzin:
- technologia gastronomiczna,
- pracownia gastronomiczna,
- pracownia żywienia i usług gastronomicznych.
Praktyki zawodowe: ogółem 160 godzin w klasie trzeciej.
W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskanie tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
K.1–T.6. SPORZĄDZANIE POTRAW I NAPOJÓW – egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec klasy trzeciej;
K.2-T.15. ORGANIZACJA ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH – egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej.
Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.
Szkoła posiada największe w regionie doświadczenie dotyczące kształcenia zawodowego.