szkoła    
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY - 23 maja 2025 r., godz. 9:30 - 13.30    
A A A

POMOC DLA POWODZIAN



We Wrześniu 2024 r. Szkolny Wolontariat we współpracy z Oddziałem Caritas Diecezji Tarnowskiej zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy (zbiórka odzieży, środków czystości, artykułów higienicznych, koców, śpiworów)  dla osób poszkodowanych podczas powodzi na południu naszego kraju.

Przeprowadzono także  zbiórkę pieniędzy dla powodzian
(zebrano 959,63 zł)

Opiekunowie: A. Linard, K. Curyło, D. Gwóźdź

Na#ratunek#powódź

We Wrześniu 2024 r. Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża ul. Studencka 19, 31-116 Kraków, w odpowiedzi na potrzeby w południowej Polsce uruchomił zbiórkę funduszy #NaRatunekPowódź na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w wyniku żywiołu. Zbierane były również: żywność, środki higieny i do sprzątania.

Szkolne Koło PCK wraz z wolontariuszami  z ZSEG zorganizowało zbiórkę środków higieny i do sprzątania oraz trwałej żywności.

Opiekunowie: M. Kawa, M. Krzemińska, K. Curyło

Pamiętajmy…


Akcja Kustosze pamięci”

Szkolny wolontariat od roku 2023 realizuje zadanie „Kustosze pamięci”, w ramach którego porządkujemy grób dyrektora Szkoły Handlowej, Józefa Gładyszowskiego, znajdujący się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. 23 października 2024 r. wolontariusze z klasy V TE – Natalia Baran, Barbara Maziarka i Gabriel Obal bardzo sprawnie po raz kolejny posprzątali grób J. Gładyszowskiego i jego otoczenie. W ten sposób dali wyraz pamięci o osobie, której dzieje wiążą się z historią naszej szkoły.

Józef Gładyszowski był bardzo popularny w Tarnowie w okresie XX-lecia międzywojennego.
Jak wspomina Antoni Sypek w książce „Mój Tarnów”, - „Buli” (tak nazywano J. Gładyszowskiego) stał się wręcz legendarną postacią. Był on postawnym, niemal dwumetrowego wzrostu, mężczyzną. Ten wyśmienity pedagog, nauczyciel języka niemieckiego, funkcję dyrektora Szkoły Handlowej pełnił od 1921 r. Zapamiętano go w naszym mieście również jako duszę każdego towarzystwa, wodzireja na licznych rautach, ulubieńca kobiet i uczennic. Losy J. Gładyszowskiego zakończyły się tragicznie. Zamęczyli go Niemcy na Gestapo w Tarnowie, w 1941 r. Jego bliscy osiedli w Kielcach, dziś już prawdopodobnie nikt z nich na grób Józefa Gładyszowskiego nie przychodzi.

Pamiętajmy więc my, społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych - nie tylko o Józefie Gładyszowskim. Osób związanych z naszą szkołą, które, niestety, ostatnio od nas odeszły, a które zachowujemy w naszych sercach i pamięci, jest więcej…

Opiekunki wolontariuszy – M. Bystrowska, M. Skrabacz

„Poczta Marzeń” – akcja charytatywna

W dniu 30 października 2024 r. 7 wolontariuszek z kl. 2TR: A. Piekarz, W. Kołpa, D. Ozga, K. Ozga, M. Strzała, B. Baca i A. Pasek wzięły udział w pięknej akcji charytatywnej „Poczta Marzeń”, organizowanej każdego roku przez Młodzieżowe Centrum Wolontariatu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. W tym roku pisaliśmy listy do rodzeństwa: Klaudii (5 lat), która choruje na guza mózgu i Filipa (12 lat), u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę.

Aby przekazać słowa wsparcia i otuchy w dalszej walce z chorobą wolontariuszki mogły napisać krótki list pełen pozytywnych myśli, zrobić kartkę z życzeniami czy narysować coś, co ucieszyłoby chore rodzeństwo.
Mamy nadzieję, że listy, kartki i rysunki naszych wolontariuszek wywołają uśmiechy na twarzach dzieci, które pomimo ciężkich zmagań z chorobą chcą się bawić, marzyć i spędzać aktywnie czas.
Wierzymy, że inicjatywa Poczty Marzeń daje obustronne korzyści – jest formą wsparcia psychicznego dla chorych dzieci, ale i rozwija empatię, wrażliwość oraz otwartość na drugiego człowieka u wolontariuszy.

Opiekun: M. Krzemińska

Piszemy listy

W listopadzie 2024 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Pisania Listów, klasy 1BCK, 2BK i 2BC wzięły udział w Akcji "Piszemy Listy".
Nasze listy, których napisaliśmy w łącznej liczbie 47, były wypełnione dobrymi myślami i życzeniami oraz słowami wsparcia dla pacjentów tarnowskiego hospicjum Via Spei.

Opiekun: A. Linard

# TEŻ BYLIŚMY… - BOHATERON W NASZEJ SZKOLE

 

 

 

 

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dlatego też w listopadzie 2024 r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn w Twojej szkole 2024”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Tegoroczną edycję, przebiegającą pod hasłem: #TeżByliśmy… wspierają MŁODE GŁOWY, czyli projekt Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Kampania powstała z myślą o łączeniu pokoleń i wskazywaniu podobieństw między młodymi ludźmi sprzed 80 lat i tymi, którzy dziś mierzą się z wyzwaniami codzienności.

Co powiedzieliby uczestnicy Powstania Warszawskiego? Bohaterowie naszego projektu i mówią:
„Też byliśmy młodzi.
Też byliśmy zakochani.
Też byliśmy przejęci szkołą.
#TeżByliśmy…”
Ideą akcji BohaterON jest krzewienie postaw patriotycznych, promocja historii Polski XX wieku oraz budowanie wrażliwości społecznej poprzez zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne młodzieży. Każdy z nas może umieścić wpis na stronie: https://wpis.dumnizpowstancow.pl/, oddając tym samym hołd powstańcom.
W projekcie uczestniczyli uczniowie klas: 5 TE, 5 TD, 3 TR, 3 TH.
Opiekun: K. Curyło

Z wizytą w Promyczku

W listopadzie 2024 r. wolontariuszki z klasy 3TD – Emilia Wicher, Kamila Chmioła, Julia Gąsior, Rozalia Zielińska – w dniu 28.11.2024 r odwiedziły grupę „Zuchów” z przedszkola „Promyczek”. Podczas wizyty w przedszkolu wolontariuszki czytały dzieciom wiersze o jesieni, zadawały zagadki, angażując ich w ciekawą i interaktywną zabawę, rozwijając ich wyobraźnię i słownictwo. Przedszkolaki uczestniczyły także w zajęciach plastycznych, gdzie tworzyły prace z wykorzystaniem liści – jesienne jeżyki. Każde dziecko miało szansę wykazać się pomysłowością, tworząc kolorowe jeżyki, które ozdobiły przedszkolną salę. Wierzymy, że dzięki takim wydarzeniom, dzieci nie tylko poznają piękno literatury, ale również zbudują trwałe nawyki czytelnicze.

Opiekun: M. Bystrowska

Kwestowaliśmy na Starym Cmentarzu w Tarnowie

  

W dniach 30 - 31 października  2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście „Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich” Kwesta została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie. Celem zbiórki było uzyskanie środków na odnawianie, rekonstrukcję, utrzymanie porządku, wykonywanie remontów polskich grobów i miejsc pamięci narodowej na Kresach Wschodnich II RP.  Zebrano 1506,41 zł – udział wzięło 23 wolontariuszy z klas 2EH, 3TM, 5TE, 4TD, 2TM, 3TD

Opiekunowie: M. Skrabacz,, M. Bystrowska, J. Romańska, R. Wróbel, D. Gwóźdź, K. Curyło,

Pomóżmy Św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy

„Pomóżmy św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy”.  Pomoc mikołajkowa dla polskich rodzin mieszkających na Kresach.

W grudniu 2024 przygotowano i przekazano 90 paczek– paczki przygotowały klasy: 5MR,5TE,4TD,3BC,3BMK,3TD,3TH,3TM,2BC,2BK,2EH,2TR,2TD,1ER,1TD

Zbiórka darów w sklepach – udział wzięło 33 wolontariuszy z klas:

1ER, 2TM, 2TR, 2EH, 3BMK, 4TD, 3TH, 1BC, 3TR

Opiekunowie:

M. Skrabacz, M. Bystrowska, J. Romańska,

A. Stala, A. Stus, A. Salawa, K. Curyło, R. Wróbel

Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

W grudniu 2024 r.  w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczniowie ze Szkolnego Wolontariatu  przygotowali gazetkę okolicznościową na temat roli wolontariatu, w niesieniu pomocy osobom starszym, chorym, ubogim.

Opiekun: K. Curyło

Świąteczna Zbiórka Żywności

Już po raz kolejny uczniowie ZSEG z klasy 3BC Zuzanna Czosnyka, Roksana Kosiba, Szymon Kiełbasa, Adrian Gawron, Julia Dziaduła, Karolina Piątek, z klasy 1TD Bartłomiej Mikos, Maciej Łyszczek, z klasy 3TR Natalia Chyla, z klasy 4 TD Weronika Oleksy zaangażowali się w Świąteczną Zbiórkę Żywności która odbyła się w dniach 29 i 30 listopada 2024 roku. Organizatorem akcji jak co roku był Bank Żywności w Krakowie. Całość koordynowała pani Elżbieta Stachura a opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele: Anna Stus, Justyna Ptak, Aleksandra Smoszna oraz Elżbieta Stachura. Szczególnie w okresie przedświątecznym ważne jest dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za wsparcie, zaangażowanie i wszelką bezinteresowną pomoc.

Opiekunowie: E. Stachura, A. Stus, J. Ptak, A. Smoszna

XVII TARNOWSKA AKCJA CHARYTATYWNA „Św. Mikołaj inaczej”

W grudniu 2024 r. Szkolny Wolontariat włączył się w akcję charytatywną, organizowaną przez Stowarzyszenie KROPLA, której celem jest wsparcie małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiej Akademii Medycznej „Przylądek Nadziei”, gdzie opieką onkologiczną objętych jest ponad 2 tysiące dzieci. Zebrane artykuły trafiły do chorych dzieci oraz ich opiekunów tuż przed Świętami. W akcję zaangażowały się szczególnie wolontariuszki; A. Pasek oraz A. Piekarz z kl. 2 TR, W. Kuźnia, H. Natalia, W. Słota z klasy 2 EH, A. Sarwa z 4 TD, W. Sikorska z kl. 5 TE, E. Bogdan z kl.5 MR

Opiekun: K. Curyło

Choinka dla hospicjum Via Spei

W grudniu 2024 r. Szkolny Wolontariat włączył się w akcję charytatywną, organizowaną przez Fundację „Kromka Chleba”, podczas której młodzież z klas 2 EH i 2TR wykonała własnoręcznie papierowe ozdoby świąteczne: gwiazdki, aniołki, pajacyki, serduszka, bombki itd. Ozdoby te będą użyte do udekorowania świątecznej choinki w hospicjum Via Spei w Tarnowie.

Świąteczno-noworoczny czas jest dla wszystkich bardzo szczególny, jednak dla Pacjentów hospicjum Via Spei zupełnie inny od tych, który przeżywali do tej pory. Któż z nich nie pamięta radosnego oczekiwania na rodzinne spotkania, przystrajania choinki i poszukiwania pod nią prezentów? Jak będzie w tym roku? Na pewno inaczej, bo ich cały świat pogrążył się w chorobie.
Mamy nadzieję, że przygotowane przez uczennice ZSEG ozdoby dadzą Pacjentom hospicjum odrobinę radości podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Opiekun: M. Krzemińska