25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. To dzień, poświęcony zwłaszcza tym, którzy do tej pory nie zostali odnalezieni.
Większość zaginionych dzieci odnajduje się w ciągu jednego dnia. Są jednak przypadki, gdy dziecko nie zostaje odnalezione. Policja rocznie rejestruje 7 tysięcy zgłoszeń dotyczących zaginięć osób poniżej 17 roku życia, z czego około 1500 dzieci poniżej 13 lat. Przyczyny są różne w zależności od grupy wiekowej.
W przypadku najmłodszych najczęściej winę za zaginięcie ponoszą dorośli, rzadziej przyczyną zaginięcia jest przestępstwo np. porwanie. Częstą przyczyną zaginięć nastolatków są natomiast ucieczki.
Obecnie w całej Unii Europejskiej działa numer alarmowy 116 000, który służy do zgłaszania zaginięć dzieci. Przy telefonie 116 000 pracują specjaliści z Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują je i - w razie uzasadnionej konieczności - przekazują policji.
Od 2013 roku w Polsce działa również system alarmowy Child Alert, uruchamiany w przypadku zaginięcia małego dziecka, który opiera się na skoordynowanym działaniu Policji i mediów, w celu jak najszerszego rozpowszechnienia wizerunku zaginionego dziecka. Uruchamia się go wówczas, gdy jest realne podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce trzykrotnie.
Historia Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego sięga roku 1979, kiedy to 25 maja na w Nowym Yorku zaginął 6 letni Etan. Chłopiec przepadł, gdy po raz pierwszy sam szedł na przystanek, skąd miał wsiąść do szkolnego autobusu. Sześciolatek był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych, był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem, co teraz jest powszechnym sposobem w przypadkach informowania o zaginionych dzieciach. W 2001 r. Etan został oficjalnie uznany za zmarłego. Dzień jego zaginięcia stał się Narodowym Dniem Zaginionych Dzieci.
- dla zainteresowanych więcej informacji: policja .pl
źródło: https://poznan.tvp.pl/42790281/miedzynarodowy-dzien-dziecka-zaginionego
opiekun SZ K PCK/HDK