szkoła

 

A A A


Tłusty czwartek 2021 wypada 11 lutego.
Ostatni czwartek przed Wielkim Postem jest od wieków okazją do objadania się, bez zwracania uwagi na kaloryczność pochłanianych przysmaków. Tłusty Czwartek to zwyczaj pączków, choć w wielu regionach naszego kraju na stoły trafiają wówczas także inne specjały.
Skąd się wzięła tradycja tłustego czwartku? Prawdopodobnie zwyczaj wywodzi się ze starożytności, gdy z okazji nadejścia wiosny organizowano huczne biesiady, podczas których spożywano pozostałości zgromadzonych na zimę zapasów. Podobnie witano ciepłą porę roku w kulturze słowiańskiej, jeszcze w czasach przedchrześcijańskich.

W kolejnych wiekach pojawił się wątek religijny. Tłusty czwartek rozpoczynał bowiem tzw. mięsopusty, czyli ostatnie dni karnawału przed Wielkim Postem mającym przygotowywać do Wielkanocy. Był to czas zabaw i uciech, a przede wszystkim tłustych posiłków – na stoły trafiały głównie dania solidnie okraszone słoniną lub sadłem.
Początkowo nawet pączki były bułami z ciasta chlebowego, smażonymi na smalcu i nadziewanymi słoniną. Dopiero w XVII wieku pojawiły się ich słodkie wersje.
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – głosi staropolskie przysłowie. Do dziś ten wypiek z ciasta drożdżowego, nadziewany konfiturą różaną, stanowi symbol tłustego czwartku.
Jeżeli ktoś nie jest fanem pączków, to zapewne w tłusty czwartek będzie zajadać się faworkami (chrustem), różami karnawałowymi, racuchami, pampuchami.

TŁUSTY CZWARTEK NA ŚWIECIE

Tłusty czwartek to nie tylko polski obyczaj.
Francja -nad Sekwaną ostatni dzień karnawału to czas kolorowych pochodów i defilad. Francuski mardi gras czyli tłusty wtorek, to również okazja do najedzenia się nie tylko pączkami i przypominającymi polskie faworki des merveilles. Francuzi sięgają też po gofry, a przede wszystkim - naleśniki – z bitą śmietaną, konfiturami czy tradycyjne crepes suzette z sosem pomarańczowym.
Wielka Brytania - naleśniki królują także w Wielkiej Brytanii. W naleśnikowy wtorek odbywa się tu pancake race – wyścig, łączący bieg z podrzucaniem naleśnika na patelni. Pancake tuesday to również zwyczaj obchodzony w Australii, Kanadzie, USA czy Nowej Zelandii.
Skandynawia - królują tu przepyszne semle. Semla to mała pszenna bułeczka o smaku kardamonu wypełniona pastą migdałową i bitą śmietaną oraz drożdżowe pączki z cynamonem
Włochy - Włosi wierzą, że jeśli najedzą się w tłusty wtorek to w czasie postu nie będą czuć niedosytu. Popularne są tu - frittelle - małe, aromatyczne pączki nadziewane bakaliami, bomboloni - są to małe pączuszki, nadziewane kremem budyniowo – waniliowym , zippole - pączki zanurzone w miodzie.
Rosja - Dla Rosjan jeden dzień to za mało, obchodzona tu maslenica trwa cały tydzień. Na stołach królują bliny – tradycyjna potrwa kuchni rosyjskiej, drożdżowe, gryczane naleśniki podawane są zarówno na słodko, jak i wytrwanie.
źródło: www.podroze.pl

www.kwestiasmaku.com - pączki

www.domowewypieki.pl - faworki

opracowanie - Kawa Maria