A A A

Od prawie 20 lat w wielu państwach europejskich posługujemy się wspólną walutą euro. Dawno minęły czasy, gdy Francuz, jadąc na wakacje do Hiszpanii, Niemiec lub Włoch, musiał udać się do kantoru lub banku w celu kupna odpowiedniej waluty. Stała się ona niepodważalnym symbolem zjednoczonej Europy. Euro ułatwiło podróżowanie i sprawiło, że zakupy w strefie euro stały się przyjemniejsze.

Euro to nie tylko wygodne rozwiązanie dla podróżujących, ale również dla przedsiębiorców. Ustanowienie wspólnej waluty wyeliminowało ryzyko związane ze zmieniającymi się kursami walut. Euro dało przedsiębiorcom poczucie stabilności, stając się silną i obdarzoną zaufaniem podstawą europejskiej gospodarki.

Euro – wspólna waluta i jej historia

Euro (EUR, €) to europejska waluta wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej występuje od 1 stycznia 2002 roku. Jest to prawny środek płatniczy w 19 państwach tworzących strefę euro, Na podstawie umów z Unią Europejską Euro funkcjonuje także w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie, a mimo braku umów z UE także w Czarnogórze i Kosowie.

Euro jest drugą najważniejszą walutą świata, a za jej stabilność odpowiada Europejski Bank Centralny, który przejął większość obowiązków od banków centralnych krajów, które wymieniły swoje waluty na euro.

Pod poniższym linkiem można znaleźć teleturniej konkursowy dotyczący waluty EURO.

https://wordwall.net/pl/resource/32787479
Zapraszamy członków Klubu Europejskiego oraz wszystkich uczniów ZSEG do rywalizacji. Najlepsi gracze otrzymają nagrody. Termin wykonania – do czwartku 26 maja.

Małgorzata Krzemińska

Starszy ambasador programu EPAS