W związku ze zbilżającymi wyborami do Rady Samorządu Uczniowskiego warto przypomnieć czym jest ustrój demokratyczny i co on daje nam- uczniom i obywatelom.
Warunkiem funkcjonowania państwa jest istnienie władzy publicznej, która nim zarządza. W jej zakres wchodzą: relacje między organami państwa, zasady prawne oraz udział obywateli w rządzeniu państwem. Te elementy określają ustrój państwa. Udział obywateli w zarządzaniu państwem we współczesnym świecie jest bardzo różny. W państwach o ustroju totalitarnym obywatele nie mają wpływu na życie publiczne. Państwo kontroluje wszystkie dziedziny życia obywatela. Ustrój autorytarny daje obywatelom ograniczony wpływ na życie publiczne, a udział w nim jest kontrolowany przez państwo. Ustrój demokratyczny sprawia, że obywatele o ile chcą, mogą mieć duży wpływ na życie publiczne.
Przykładem demokratycznej społeczności może być szkoła. Jej sprawne funkcjonowanie wynika z tego, że każdy z jej członków (nauczyciele, uczniowie, rodzice) ma określone zadania do wykonania. Jej działalność nadzorują władze szkolne, do których należy dyrektor szkoły, rada pedagogiczna (wszyscy nauczyciele uczący w szkole) oraz rada rodziców (należą do niej reprezentanci rodziców). Najważniejszym dokumentem obowiązującym w szkole jest statut szkoły, w którym zapisane zostały m. in. najważniejsze prawa i obowiązki uczniów. Wszyscy uczniowie należą do samorządu uczniowskiego. Jednak, aby samorząd mógł sprawnie działać, uczniowie w demokratycznym głosowaniu wybierają swoich przedstawicieli. Tworzą oni Radę Samorządu Uczniowskiego.
Wszyscy uczniowie szkoły mają zarówno czynne prawo wyborcze (czyli prawo do głosowania) jak również bierne prawo wyborcze (czyli prawo do bycia wybraną/ wybranym).
Jakie powinny być wybory do Rady Samorządu uczniowskiego?
* powszechne – każdy uczeń ma prawo do udziału w głosowaniu,
* równe – każdy uczeń ma jeden głos,
* bezpośrednie – każdy głosuje osobiście (co nie oznacza zakazu głosowania poprzez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego),
* tajne – wybór jest anonimowy, a warunki w lokalu wyborczym zapewniają tajność aktu głosowania,
* większościowe – wybory wygrywa kandydat (lub kandydaci z jednej listy wyborczej), który otrzymał najwięcej głosów.
Dlaczego warto wziąć udział w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego?
– wybory wyłaniają reprezentantów całej społeczności szkolnej – każdego ucznia i każdej uczennicy;
– władze samorządu mają spore kompetencje – jeśli znajdą się w nich odpowiednie osoby, naprawdę wiele może się w szkole zmienić;
– nie głosując, pozbawiamy się moralnego prawa do narzekania na bezczynność władz SU;
– jako uczniowie spędzacie w szkole dużą część życia – wybory to pierwszy krok do jego wzbogacenia;
– kampania wyborcza może okazać się naprawdę świetną zabawą – warto się w nią zaangażować.
Dlatego ZMIEŃ SZKOŁĘ i WEŹ UDZIAŁ W WYBORACH!
Klub Europejski