A A A

W dniach 2-3 października 2020 odbyło się spotkanie inauguracyjne i szkolenie wstępne online dla szkół biorących udział w ogólnopolskim Programie Parlamentu Europejskiego – Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS).

W trakcie szkolenia inauguracyjnego uczestnicy mieli możliwość wysłuchać wystąpienia posła do PE – Pana Premiera Włodzimierza Cimosiewcza, wymienić doświadczenia z początku pandemicznego roku  oraz uczestniczyć w praktycznych warsztatach nt: internetowych narzędzi do pracy z uczniami oraz jak wykrywać fake newsy i być uważnym na dezinformację.

Przypomnijmy, że nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w tym prestiżowym projekcie, a w czerwcu 2020, jako jedyna szkoła w Tarnowie, otrzymała prestiżowy tytuł Szkoły Ambasador Parlamentu Europejskiego.

Program EPAS ma na celu pobudzenie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących UE, lecz także umożliwia zdobycie doświadczenia, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem programu\ jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej.
Opiekunkami programu EPAS w naszej szkole są Małgorzata Krzemińska, Magdalena Borszowska i Jolanta Erazmus.
Szkoły biorące udział w programie EPAS mają do wykonania następujące zadania:
• założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim - zadaniem zarówno starszych ambasadorów (nauczycieli) i młodszych ambasadorów (uczniów) jest zadbanie o jego bieżącą działalność,
• organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim,
• wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów,
• organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy" w okolicach 9 maja - celem wydarzenia jest zwiększenie wiedzy uczniów dotyczącej integracji europejskiej i roli Parlamentu Europejskiego.
Poza tym, szkoły mogą angażować się w wiele działań fakultatywnych, może to być np. współpraca z posłami do Parlamentu Europejskiego.
Zapraszamy uczniów do współpracy!